arrangement-1536610_1280

הפנים הרבות של האורגזמה הנשית

שאלה אותי אחת מהלקוחות שלי: “מדוע כל כך קשה לי לגמור? אני לא מבינה מה זאת האורגזמה הזאת שכולם מדברים עליה. גם בפעמים הנדירות שגמרתי בחיי, לא הצלחתי להבין מה קורה לי, ומה הרגשתי. פתאום הרגשתי מה שהוא שאני לא מכירה, גל חמימות שעוטף אותי בכל הגוף, ומעין זרמים של הנאה”.

האורגזמה הנשית מאוד מעניינת ויותר מזה, מאוד מורכבת.

המחקר כיום יודע למפות את המוח בזמן האורגזמה. בבדיקות MRI שנעשו בהן התבקשו נשים לגעת בעצמן, תוך כדי שהן מחוברות לאלקטרודות שבודקות את השינויים במוח בזמן התהליך. הממצאים הראו שבזמן האורגזמה נדלקו במוח יותר מ־30 אזורים שונים. המוח מקבל כמויות עצומות של חמצן, ונרשמת פעילות בין חלקים במוח שאינם מתקשרים אחד עם השני בזמן רגיל. בשום פעולה אנושית אחרת לא נצפתה פעילות בכל כך הרבה חלקים במוח.

האורגזמה  גם מגבירה את הסיכוי להיכנס להיריון, וזאת מכיוון שהזרמים בגוף האישה בזמן האורגזמה, “מטיסים” את הזרע לעבר השחלה שבה נמצאת הביצית. דבר זה מתאפשר בגלל שהאורגזמה הנשית נמשכת מ – 20 שניות  ועד למספר דקות בכמה גלים שונים, ואילו זאת של הגבר נמשכת כחמש שניות בלבד. מכיוון שהמקדם האולטימטיבי מבחינה אבולוציונית לגמירתו של הגבר היא גמירתה של האישה, האישה מצליחה במשך זמן האורגזמה שלה לגרום לגבר לגמור, ואת שאר הפעילות בדרך למעבר הזרע לביצית, עושה כבר הגוף בעצמו.

ברור מדוע הגבר צריך להגיע לאורגזמה, הרי בזמן האורגזמה יש שפיכה של נוזל הזרע, דבר החיוני לתהליך הרבייה, אבל לא כך הדבר לגבי האישה. מבחינה רגשית, האורגזמה אצל האישה מתגמלת אותה בהנאה עצומה, כך שהיא תרצה להמשיך ולקיים יחסי מין,

האורגזמה טובה מבחינה פיזיולוגית. הכיווצים המתרחשים בזמן האורגזמה מחזקים את רצפת האגן, וגם עוזרים לנשים הסובלות מתכיפות מתן שתן גבוהה.

לאורגזמה סגולות נפשיות. היא מעבירה כאב ראש, מתחים, ומאפשרת תקשורת זוגית טובה יותר אחריה. האנדורפינים המשתחררים בזמן האורגזמה גורמים לתחושת סיפוק גבוהה מאוד ולפורקן, שמאפשרים לבני הזוג לדבר ברוגע על דברים שמטרידים אותם.

נשים רבות מנסות לפטור את הבעיות שמטרידות אותן לפני הסקס.. ולא מבינות מדוע הן לא מצליחות לקבל הקשבה והכלה מצד הגבר שלהן. טיפ.. שנו טקטיקה ודברו אחרי..

מדוע ישנן נשים שגומרות מחדירה וכאלו שלא? מהן הסוגים השונים של האורגזמה?

המחקר הקיים מתייחס לחמישה סוגים שונים של אורגזמה שהאישה יכולה לחוות: “אורגזמה נרתיקית”, “אורגזמה דגדגנית”, “אורגזמה משולבת”, “אורגזמת CUV” ו”אורגזמת שפיכה”.

מרבית הנשים גומרות דרך הדגדגן או הנרתיק. מיעוטן מצליחות לגמור דרך הסוגים האחרים.

אורגזמה נרתיקית

מקור האורגזמה הנרתיקית נמצא במוח. לאחר שהמוח משחרר את המחשבות, האישה יכולה להשתחרר, ואז גם היא מאפשרת לתחושות הגופניות לקחת את הפיקוד ללא מחשבה בזמן המעשה. בעבר, נטען על ידי פרויד כי נשים הגומרות אורגזמה נרתיקית הינן בוגרות ובריאות יותר. הפרשנות לטענתו היתה שרק נשים שלמות בנפשן, שמבינות שצריך לעבוד ולהשקיע יותר זמן, שמסוגלות לדחות סיפוקים מידיים וקלים לשם השגת המטרה הגדולה והנכספת, תוכלנה להגיע למצב של גמירה נרתיקית.

כיום מבינים שלתפיסה זאת אין אחיזה במציאות מכיוון שמרבית הנשים – קרוב לשמונים אחוז – אינן גומרות אורגזמה נרתיקית, ללא כל קשר לדבריו של פרויד. עד עכשיו לא נמצאה הסיבה לנתון מאכזב זה..

מה שמפריע לנשים ליהנות מאורגזמה נרתיקית איכותיות זה בעיקר המחשבות שרצות אצלן בראש במהלך קיום יחסי המין. מחשבות אלו קשורות בדרך כלל לאיך היא נראית בזמן שהיא עושה אהבה ודימוי גופני נמוך באופן כללי, עצבנות ותסכול קבוע, מתוך הידיעה שקרוב לוודאי שהיא לא תגמור (מחשבה היוצרת מצב של “אמונה המגשימה את עצמה”), כעס ורגשות שליליים כלפי בן הזוג (נכונים או לא..), עישון (שפוגע בזרימת הדם לאיברי המין), מתח, שינה בלתי מספקת ואיסורים תרבותיים, משפחתיים, חברתיים או דתיים, לגבי הנאה ממין שרודפים אותה עוד מילדותה – איסורים שנמצאים איתה במיטה כל פעם שהיא מקיימת יחסי מין. וכל אלו יחד עם רשימת הקניות והמטלות שנותרו להן לעשות מחר, והכלים בכיור.. פלא שקשה לנשים לגמור..?

מי שחוותה אורגזמה נרתיקית, מעידה שאין להשוות אותה לדגדגנית. טכנית, כל אחת יכולה ללמוד לגמור. להבדיל מהדגדגנית, באורגזמה נרתיקית אין שום צורך בחיכוך, הגירוי מגיע מהראש. האורגזמה יכולה להגיע גם מפעולות מיניות שלא כוללות חדירה. לעיתים גילוי האורגזמה הנרתיקית יכול להיות מקרי, מקום חדש, ריגוש כזה או אחר, חופשה רומנטית המאפשרת קיום יחסי מין בצורה רגועה יותר ועוד.

אין ספק שגם לגבר תפקיד חשוב באורגזמה נרתיקית. ממנו נדרשת היכולת לשלוט באורגזמה שלו כמה שיותר, דבר שניתן ללמוד בקלות דרך נשימות טנטריות, דבר המעכב את האורגזמה שלו. כשהאישה רגועה במובן זה עם הגבר שלה, קל לה יותר להתפנות לעצמה.

תחושת הסיפוק וההנאה והמנגנון הפיזיולוגי של האורגזמה דומים מאוד בין הגבר והאישה, אך קיים גם הבדל פיזיולוגי ברור מאוד: אם רצונו של הגבר הממוצע היא למשוך את הזמן עד לאורגזמה כמה שיותר (האמת היא שרצונו של הגבר היא לגמור כמה שיותר פעמים, ואז לרוץ ולספר על יכולת הביצוע שלו לחבריו.. אולם בהיעדר יכולת זאת.. יסתפק הגבר בפיתוח היכולת לשלוט מתי הוא גומר.. וגם על כך ירוץ ויספר לחבריו..), הרי שהאישה תשאף להגיע לאורגזמה כמה שיותר מהר, מכיוון והדבר לא מהווה סוף בשבילה אלא רק התחלה. אישה יכולה להיות מולטי אורגזמית  ויכולה להגיע למצב של אורגזמה ממושכת. כשגבר מגיע לשלב האל-חזור באורגזמה, הוא אינו יכול לעצור תהליך גם אם הגירוי ייפסק. באישה, עם הפסקת הגירוי, האורגזמה תיפסק.

לא כל אורגזמה נרתיקית היא בהכרח אורגזמה שמתקבלת דרך חדירה. יש אורגזמות דגדגניות שמתקבלות דרך החדירה. הרבה נשים מצליחות להגיע לאורגזמה בזמן החדירה בתנוחה שבה הן מעל בן הזוג, אבל כמובן שגם בזה אין חוקים.

אורגזמה דגדגנית

סוג אורגזמה זה מהווה את הדרך בה מרבית הנשים מגיעות לאורגזמה.

ש מגוון דרכים להגיע לאורגזמה דגדגנית, ולרוב זה תלוי בהעדפותיה של כל אשה. הגבר יכול לגעת בדגדגן של בת זוגו על פי הדרכתה או על פי ההדגמה שלה. האשה מכירה הכי טוב את גופה, ותוכל לכוון אותו היכן ואיך לגרום לה להנאה המקסימאלית בכל הקשור למהירות הנגיעה ואופיה.

הגירוי לדגדגן צריך להיות ממוקד. יש נשים שרק גירוי מהיר ואינטנסיבי יביא אותן לגמור ולשם כך הן חייבות ויברטור שבאמצעותו התנועה יותר מהירה וחזקה (אלא אם תימצא הדרך לחבר ללשון או לאצבעות סוללות..).

אין ספק שעבור נשים שמסוגלות לגמור כך, הגירוי האוראלי מועדף. נשים נהנות ואוהבות את הגירוי העדין של שפתי הנרתיק ולשון בן הזוג עושה זאת בעדינות וברגישות. במין אוראלי בן הזוג חייב להיות בעל סבלנות ומיומנות, ואילו האישה צריכה להיות רפויה ורגועה. האצבע במצב זה יכולה להיות תוספת נחמדה כשגם נגיעה באיזור חיץ הנקבים הנמצא בין הפות לפי הטבעת, או נגיעה בפי הטבעת, יכולים להיות מאוד נעימים בזמן הגירוי האוראלי.

כמובן שהאישה יכולה לחוות אורגזמה דגדגנית גם במהלך חדירה באמצעות שליטתה בחיכוך גופה בגוף הגבר דבר המושג בצורה מקסימלית רק כשהיא רוכנת מעליו, כשבאותו הזמן היא יכולה לגעת בעצמה בעזרת היד (שלה או של בן זוגה), או בעזרת ויברטור.

נשים רבות הגומרות דרך אורגזמה דגדגנית מתקשות לגמור בכל פעם. בקרב נשים אלו יש את אלו שגומרות רק בסופ”ש (כי אז הן יותר פנויות) יש את אלו שגומרות לעיתים רחוקות (כמספר החופשות הזוגיות..), ואף את אלו שגומרות לעיתים נדירות.

וכן.. יש גם את אלו שמזייפות כי נמאס להן לנסות והן מרגישות שזה מה שהגבר מצפה מהן.. והוא עובד קשה מאוד לשם כך.. אז לא נותרת להן ברירה והן מזייפות כדי לגמור עם זה..

אורגזמה משולבת

יש נשים שמצליחות לגמור והאורגזמה שלהן הינה שילוב מגירוי מקביל של הנרתיק (באמצעות החדירה) והדגדגן. אורגזמה זאת נחשבת לחזקה וגדולה מכל אורגזמה המתקבלת בנפרד, ונשים שמסוגלות לכך, יכולות לגמור כך בכל תנוחה.

הדבר החשוב ביותר הינו להיות נוכח במעשה, לקיים משחק מקדים ממושך לפני תחילת החדירה,

ומציאת התנוחה המתאימה לאישה שתשלב את שני הגירויים. זה יכול להיות תנוחה בה האישה שוכבת על הצד, הגבר בא מאחוריה בשכיבה על צידו, או מעליה כשהיא וכבת על הצד, או כל תנוחה אחרת שנוחה ומתאימה לאישה.

אורגזמת CUV

ב־1998 גילו חוקרי מין את גודלו האמיתי של הדגדגן. נקודת ההנאה החיצונית הזו, היא רק קצהו של האיבר, שאורכו הממוצע הוא 15 ס”מ, והוא בעצם מלופף כמו ספירלה בפנים הנרתיק. מכיוון שהוא עשוי רקמה ספוגית, היא יכולה להתנפח להתגמש ואפילו לשנות את מיקומה תוך כדי הסקס ((ואם זה מזכיר לכן את איבר מינו של הגבר, לא טעיתן..).

בעבר חשבו שלאישה קיימת נקודת ג’י, או נקודת גרפנברג (Gräfenberg), על שם הגינקולוג הגרמני ארנסט גרפנברג. נקודת הג’י כך חשבו, היא אזור קטן בגוף האישה, בדופן הקדמי של הנרתיק, מאחורי עצם הערווה וסביב השופכה. כיום בעקבות המחקר הרב בנושא, וההבנה שהרקמה שאליה מתייחסים כאל נקודת הג’י היא למעשה חלק ממבנה הדגדגן הפנימי, והרקמה במקום זה אצל נשים שמצליחות לגמור מחדירה עבה יותר, הבינו חוקרים באוניברסיטת טור גראטה ברומא (עמנואל א. ג’ניני, 2014)  שנקודה זאת לא קיימת והיא קיימת כמיתוס. מה שכן, החוקרים הסכימו על כך שתהליך החיפוש במשך עשרות שנים היה מהנה.

המחקרים העדכניים ביותר מדברים על אזור ה-CUV כאחראי לאורגזמות העומק האיכותיות. CUV – ראשי תיבות של Clitourethrovaginal Complex, הוא אזור שכולל את הדגדגן, השופכה, דופן הנרתיק, בלוטות, שרירים ועצבים, העובדים יחד באופן שונה לחלוטין אצל כל אשה ומעניקים עונג מיני שמקורו בפנים הנרתיק.

להגיע לאורגזמת cuv ניתן בכמה דרכים. הראשונה הינה הקלאסית בה הגבר מכניס את אצבעו לתוך הנרתיק, מחפש את האזור בו האישה מרגישה הנאה גדולה ומשם מתחיל לעשות תנועות עם האצבע,  תנועות המזמינות אותה לבוא לכן.. ואכן המסר הדו משמעי הזה יכול הביא את האישה לגמור. דרך נוספת הינה דרך תנועות שחרור וכיווץ הניתנות ללמידה דרך תרגול עצמי וגם עם בן הזוג. לדרך זאת אני מכוונת את עבודתי עם נשים.

שפיכה נשית

פליטת נוזל המתרחשת סמוך לאורגזמה, לפניה, במהלכה או אחריה: זוהי פליטה נוזל המהווה חלק טבעי מהתהליך הנורמלי של מעגל התגובה המיני. רוב הנשים משחררות בזמן האורגזמה נוזל שאינו שתן, כשההבדל ביניהן קשור לכמות הנוזל המופרשת. ישנן נשים שכמות הנוזל שהן מפרישות גבוהה במיוחד ומוגדרת כ”שפיכה נשית” ובאה לידי ביטוי בהרטבה רבה שעלולה לגרום אי נוחות ומבוכה רבה לשני בני הזוג, למרות שהרטבה זאת בברור איננה שתן.

נשים שמסוגלות לפלוט בכמות רבה, מספרות על ההנאה העצומה שהפלטה מסבה. המסתורין שנקשר אליה, יחד עם סרטוני פורנו  בהן נראות נשים שוכבות במשותף במעגל ובהינתן האות מתחילות לפלוט כמו מתוך מעיין נובע בהחלט מעצימות את ההילה הנקשרת לשפיכה הנשית. השפיכה מתרחשת הודות להתכווצויות באזור הנרתיק, שלוחצות על בלוטות שמפרישות נוזל סיכה וגורמות להן לשחרר כמות גדולה של נוזל בבת אחת – מה שיוצר אפקט של “השפרצה” מרשימה ומענגת במיוחד. לעיתים מצטרפת לפני ההשפרצה תחושה של רצון לשתן. צריך להתעלם ממנה ולהמשיך בפעילות, דבר הנוגד את ההיגיון מכיוון ונשים רבות מפסיקות מכיוון והן בטוחות כי אם לא יפסיקו, יפלט מהן שתן.

לסיכום הנושא ניתן לומר שההתייחסות החברתית לאורגזמה של האישה עברה מהפך במאה האחרונה, עם הופעת המחקרים של פרויד, קינסי, מאסטרס, ג’ונסון ואחרים. אורגזמה היא בעלת משמעות רגשית, ביולוגית וחברתית. אורגזמה חשובה לתהליך ההפריה, להעמקת הקרבה עם בן הזוג והיא חלק חשוב מהמגע המיני. בתרבויות שבהן ציפו מהנשים ליהנות ממין כמו גברים, יותר נשים הגיעו לאורגזמה מאשר בתרבויות ששללו מהנשים את ההנאה המינית.

למרות מחקרים ועבודות שנעשו בנושא, עבור חוקרים רבים האורגזמה הנשית מהווה עדיין חידה. שאלות רבות נותרו לא פתורות בנושא האורגזמה ובעיקר שאלה ה”למה”. המדע כיום יודע לתת תשובה מדויקת לאלו תהליכים מתרחשים בגוף האישה בזמן האורגזמה, אבל לשאלה “למה” הן מתרחשים אצל נשים מסוימות ואצל אחרות הן לא מתרחשים, לזה אין עדין תשובה.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email
שינוי גודל גופנים
Open chat

Contact to us